Mindenki arra vágyik, hogy sikeres legyen. De hogy sikeresnek érezzük-e magunkat, az attól is függ, mit tűzünk ki célként önmagunk elé.
Csak a legjobb az elég jó
Ha maximalisták vagyunk, hatalmas feladatok teljesítését várjuk el magunktól. Ha csak a legnagyobbakkal vagyunk hajlandóak versenyezni, nehéz helyzetbe hozzuk saját magunkat.
Sokan coaching ügyfeleim közül először csak a cél 100%-os elérését tekintik sikernek. Ennél fogva hiába látja ezeket az embereket a környezetük sikeresnek, ők maguk sosem érzik magukat elég jónak, és megfosztják magukat attól az örömtől, amit a kitűzött cél elérése hozna a számukra.
A maximalizmus valójában korunk ’betegsége’, amely egy olyan szemüveget kényszerít ránk, ami nélkül sokkal egészségesebben, valóságosabban látnánk a világot és önmagunkat.
Vera Birkenbihl kommunikációs és marketing szakértő Sikertréning című könyvében arra a következtetésre jut, hogy a maximalizmus a gyermekkorból eredeztethető. Ha valaki gyerekként feltételes szeretetben részesült – csak akkor szerették, ha ’elég jó’ volt, és tökéletesen megcsinálta, amit vártak tőle -, később az érzelmi hiányt, amit érez, tettek tömegével igyekszik kompenzálni. Önértékelését egész életében az elért eredményei tartják fenn: ha jól teljesít, akkor áll önbecsülésének mutatója a nullán.
Continue reading →